Site Rengi

26.05.2024 - Mobilya Üretiminde İnovasyon ve Akıllı Üretim Sistemleri Zirvesi
Woodmach

T.C Ticaret Bakanlığından “Yapay Zeka Destekli Kolay İhracat Platformu”

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kolay İhracat Platformu’nu Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlediği bir lansman ile tanıttı.Platform, ihracat yapmak isteyen şirketlerin; en uygun pazarları keşfetmesini, sektörel analizlere ve güncel mevzuatlara ulaşmasını kolaylaştırıyor. Bakan Pekcan, bu platformun kapsamı, niteliği, hedef kitlesi, etki alanı ve içinde barındırdığı teknoloji itibarıyla bugüne kadar tamamladıkları tüm projelerin ötesine geçtiğini söyledi. 

İHRACATÇIYA ÖZEL DİJİTAL BİR DANIŞMAN

Bakan Pekcan, konuşmasında“Söz konusu platform ile ihracatçılara ve ihracat hedefi olan girişimcilere bakanlığın sunduğu danışmanlığın kalitesi ve kapsamı ciddi şekilde yükseltilecek, bir anlamda artık her bir ihracatçımızın, yapay zeka teknolojisi ile çalışan dijital bir danışmanı olacak.” dedi.

KAMU DATASI KULLANILARAK PAZAR ÖNERİSİ YAPILAN İLK ALGORİTMA

Yapay zeka destekli Kolay İhracat Platformu, kamu datası kullanılarak pazar önerisi yapılan ilk algoritma olma özelliği taşıyor. Söz konusu platformda, şirketlerin ihracat yapmak istediği pazarlara; hangi ürünler ile giriş yapabileceği sunulurken, ülkelerin ticari mevzuatlarına da yer veriliyor. Aynı zamanda istatistikler ve analizlerle; pazarda başarılı olmak için nasıl hareket edilmesi gerektiğinin de ipuçları veriliyor. 

DIŞ TİCARET FİRMALARI İŞLEMLERİNİ GÜMRÜKLERE UĞRAMADAN DİJİTAL ORTAMDA HALLETMEYE BAŞLADI

Gümrüklerin dijitalleşmesinde Avrupa’da çok öndeyiz. Ancak sevk evraklarını bir – iki İskandinav ülkesinin dışındakilerle dijital ortamda paylaşamıyorduk. Avrupa bunun karşılığını veremiyordu. Pandemi sürecinde onun da önüne geçmiş olduk. Pandemi süreciyle beraber bütün dış ticaret firmalarımız gümrüklere hiç uğramadan işlemlerini evlerinden, ofislerinden yapabildiler. Türkiye bu çalışmaları zamanında tamamlamıştı. Devlet desteklerinde sağlanan otomasyon sistemi yıl başında devreye alınmıştı.

Dış Temsilcilikler Yönetim Bilgi Sistemi sayesinde ise, artık dünyanın neresinde olunursa olunsun bütün müşavirler ve merkez teşkilatının online olarak iş birliği halinde çalışıyorlar ve her ülkedeki müşavirimiz günlük, anlık değişimleri buradan paylaşıyorlar.

190’DAN FAZLA ÜLKE İLE İLGİLİ VERİYE SAHİP

Platform, 5 binden fazla Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’na, 190’dan fazla ülke ile ilgili veriye sahip. 10’dan fazla yerli ve Uluslararası veri tabanından elde edilen bu veriler, makine öğrenmesi ile 10 binden fazla etkili parametreyi ortaya çıkarıyor. Böylece platform 10 milyondan fazla hesaplama yaparak özelleştirilmiş hedef pazar verileri sunuyor. 

PLATFORM GÜNCEL VERİLERİN ANALİZİ İLE ŞİRKETLERİ UYGUN PAZARLARA YÖNLENDİRİYOR

İhracat yapmak isteyen şirketler platform sayesinde elindeki ürünlerin hangi pazarlara uygun olabileceğini öğrenirken, rakip firmaların tercih ettiği ülkeleri de görüntüleyebiliyor. Aynı şekilde ülkelere uygun ticaret ürünleri de firmalara gösteriliyor. Platform bunların yanı sıra Türkiye’nin ihracat ekosisteminden anlamlı değerler çıkararak; şirketlerin veriye dayalı kararlar almasını sağlıyor. Platform, güncel verilerin analizi ile şirketleri uygun pazarlara yönlendiriyor. 

Kolayihracat.gov.tr

Platform, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanımına açık. Platformu kullanmak isteyenler, Kolayihracat.gov.trüzerinden e-devlet şifresi ile giriş yapabiliyor. Kolay İhracat Platformu faz-1 kapsamında 6 farklı modül ile karşımıza çıkıyor. Bu modüller, Akıllı İhracat Robotu, Pazara Giriş Haritası, Ülke Sayfası, Sektör Sayfası, İhracat Kokpiti ve Mevzuat Modülü isimlerine sahip. 

AKILLI İHRACAT ROBOTU

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli ve kapsamlı veri tabanlarından sağlanan canlı ve güncel veri, makine öğrenmesi tabanlı Akıllı İhracat Robotu tarafından işleniyor. 

PAZARA GİRİŞ HARİTASI

Bu sayede 5400 ürün ve 190 ülke özelinde farklılaşan bir milyonun üzerinde Pazara Giriş Haritası ile ihracatçıların, ürünlerine en uygun pazara ilişkin karşılaştırmalı analizler, vergi oranları, tarife dışı engeller ve pazardaki rakiplerine ilişkin bilgi edinebildiğini söyleyelim. 

Kolay İhracat Platformu’nda mevcut ülke ve sektör sayfalarında ise şirketler, sektöre yön veren global trendler ve stratejik pazara giriş kriterlerini takip edebiliyor. 

Platform; hem Pazara Giriş Haritasıhem de Ülke Sayfasımodülüyle hedef pazarla ilgili sosyo-ekonomik göstergeler, rakip ülke firmalarının pazar payları ve büyüklükleri gibi pek çok önemli bilgiye ev sahipliği yapıyor. 

İHRACATÇI BİR ŞİRKETİN İHTİYAÇ DUYACAĞI HER TÜR BİLGİ VAR

Bunlara ek olarak platformda yeni bir pazara girişte bir şirketin ihtiyaç duyacağı her tür bilgiye yer verildiğini belirtelim. Şirketler aşağıdaki bilgilere kolayca erişebiliyor: 

  • Gümrük vergisi oranları,
  • Tarife dışı önlemler,
  • Menşe belgesi örnekleri,
  • Tercihli ticaret koşullarını sağlayan Anlaşmalar ve
  • Ülkemizin Yurt dışındaki ticaret müşavirlerinin belirttiği güncel gelişmeler ve ayrıntılar,
  • Ülke ve sektör bazında ithalat ve ihracat verilerindeki değişim ve trendler,
  • İhracatta zorunlu belgeler,
  • Pazara girişteki temel koşullar, kriterler ve mevzuat 

1 MİLYON PAZARA GİRİŞ HARİTASI

Kolay İhracat Platformu; büyük veri ve çok sayıda entegrasyon kullanarak;  ürün ve ülke özelinde 1 milyon farklı Pazara Giriş Haritası oluşturabiliyor. Platformda sektörel haberler ve fuarlar, sektöre yön veren global trendler öne çıkarken, ilgili ürünler için ihracat potansiyeli en yüksek ilk 10 Pazar ve sektörün Türkiye’deki durumu gibi kritik bilgiler de şirketlere yol gösteriyor. 

İHRACAT KOKPİTİ

Kolay İhracat Platformu, İhracat Kokpiti ile her firmaya özel, kişiselleştirilmiş veri ve içerikler sunuyor.  Platformda, her firma kendisine ait bir profil sayfasına sahip.  İhracat Kokpiti, ihracat miktarı veya Ticaret Bakanlığı’nda kullandıkları devlet destek tutarı potansiyelin altında olduğu değerlendirilen firmalara özel yönlendirmeler yapıyor. 

Firma özelinde tavsiyelerde bulunan sayfada, şirketler ayrıca favori ülke ve sektör sayfalarına da hızlıca ulaşabiliyor. Aynı şekilde firmalar, sayfa üzerinden güncel haber ve etkinlikleri de kolayca takip edebiliyor.

Platform üzerinden hedef pazarlarındaki alım taleplerine, ihale duyurularına ve potansiyel alıcı bilgilerine de anlık olarak ulaşmanız mümkün. Her firmaya özel olarak oluşan İhracat Kokpiti üzerinden firmalar kendi ihracat geçmişlerini detaylı bir şekilde analiz etme şansına kavuşuyor. Böylece ihracat stratejilerini de iyileştirme fırsatı yakalıyor.

PLATFORMUN İKİNCİ FAZINDA DAHA DA AKILLI BİR İHRACAT ROBOTU OLACAK

Kolay İhracat Platformu’nun geliştirilmeye devam edeceğini belirtmekte fayda var. Platformun ikinci fazında, daha da “akıllı” bir robot ve genişletilmiş bir içerik ile ilerlenecek. Yapılacak olan geliştirme ile akıllı ihracat robotunun, daha kapsamlı ülke önerileri sunması planlanıyor.

Örneğin önümüzdeki dönemde robot, ihraç ürünü ile birlikte satılabilecek yan ve tamamlayıcı ürünlere ilişkin tavsiyeler de sunabilecek. Yine yapay zeka doğal dil işleme algoritmaları kullanan bir ‘chatbot’ platformda yer alacak ve şirketlerin sorularını 7/24 cevaplayacak. 

Platform şirketlerin dünyaya açılmasını desteklerken; yurtdışından ithalatçıların ilgili şirketlere ulaşmasını sağlayacak. Firmaların, platformda kendilerine ait bir sayfa oluşturarak ürünlerini sergileyebileceğini ve ithalatçılarla iletişim kurabileceğini de ekleyelim.

HEDEF 90 BİR İHRACATÇI VE 3 MİLYONUN ÜZERİNDEKİ KOBİ’Yİ SİSTEME KATMAK, İHRACATI TABANA YAYMAK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kolay İhracat Platformu ile başta 90 bin ihracatçı ve 3 milyonun üzerinde KOBİ olmak üzere ihracat hedefi olan girişimcilerin tamamını hedeflediklerini söyleyerek, hedeflerinin altını şöyle çiziyor :

“Bizim amacımız ihracatı tabana yaymak, KOBİ’lerimizi ve girişimcilerimizi, kooperatiflerimizi ihracatçı yapmak, bu doğrultuda onların çalışmalarına destek olmak, yön vermek. Aynı zamanda da yeni alternatif pazar açılımları yapabilmek ve yeni ürün, tamamlayıcı ürün ve yan ürün ihracatını da desteklemek.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ