Site Rengi

20.07.2024 - Mobilya Üretiminde İnovasyon ve Akıllı Üretim Sistemleri Zirvesi
Woodmach

BAKIM VE DENETİMLERDE AKILLI GÖZLÜK KULLANIMI

Son birkaç yıldır hayatımızda olan akıllı gözlükler, en yenilikçi giyilebilir teknolojilerdir. Bu giyilebilir gözlükler; Bluetooth, Wi-Fi ve GPS destekleyen entegre bir yazılıma sahiptir ve bilgileri görüntülemek için ekrana sahip olmaları sebebiyle neredeyse bir akıllı telefonun bütün özelliklerini içerirler.

Eğlence sektörünün ilk olarak bilgisayar oyunlarıyla hayatımıza giren akıllı gözlükler, artık endüstriyel alanlarda da görsel bakış açımızı desteklemeye hazır. İhtiyaç duyduğunuzda işyerinizin herhangi bir bölümünü uzaktan kontrol edebilmek istemez miydiniz? Veya bir denetim firmasının denetimlerini uzaktan gerçekleştirebildiğini hayal edin. Genel maliyet nasıl da düşerdi, değil mi? Firmaların bakım ve onarım süreçleri söz konusu olduğunda da aynı mantık geçerlidir.

Gelin, endüstriyel alanlarda akıllı gözlük kullanımıyla ilgili neler olup bittiğine bir göz atalım.

Bakım ve denetim süreçlerinde akıllı gözlüklere entegre edilmiş, AR destekli uzaktan yardım platformların kullanılması son yıllarda firmalar için geleneksel yöntemlerin yerini almaya başladı. Bu yeni teknoloji çağında, yıllardır organize edilmeyen üst üste dizilmiş dosyalar, buruşuk kağıtlar, tozlu dolaplar yok. Üstelik kimin sorumlu olduğu bilinmeyen, istenmeyen boşluklar da yok. Onların yerine; sonsuza kadar güvenli bir şekilde saklanabilecek veriler, şeffaf bir çalışma ortamı ve şüpheye yer bırakmayan bir bütünlük var.

Günümüzde giderek daha fazla şirket, akıllı gözlüklerle desteklenen uzaktan yardım platformlarını kullanarak, bakım ve denetim işlemlerini daha teknik ve şeffaf hale getirmeyi hedefliyor. Geleneksel yöntemlerin akıllı gözlüklerle yer değiştirmesi, şirketlerin bakım, onarım ve muayene gibi süreçlerini hızlandırırken, uzmanın çalışma alanına ulaştırılmasından kaynaklanan seyahat ve konaklama masraflarını da ortadan kaldırıyor.

Peki; doğru uzaktan yardım yazılımı ile desteklenen akıllı gözlüklerin, firmaların üretim operasyonlarının yanı sıra denetim ve bakım süreçlerinde de kullanılmasının faydaları neler?

Akıllı Gözlüklerin Denetim Süreçlerinde Kullanımı

Akıllı gözlükler; endüstriyel sektörlerdeki şirketler tarafından kendi iç döngülerini kontrol etmek ve sahada gerçekleştirilen denetimleri uzaktan tamamlayabilmek için kullanılıyor. Doğru uzaktan yardım platformu ile desteklenen akıllı gözlükler sayesinde, denetimi gerçekleştiren kişi sesli komutlar ile görsel verileri belgelere dönüştürebiliyor, fotoğraflar ve videolar çekebiliyor ve en önemlisi tüm bunları elleri serbest olarak yapabiliyor. 

Uzman, akıllı gözlük ekranından yapılması gereken tüm adımları takip edebiliyor, görsel talimatlara ve hatta videolara erişebiliyor. Böylece, bireysel hatalar sıfırlanıyor. Uzman ayrıca, AR teknolojisi kullanılarak gerçek dünyaya yerleştirilen dijital grafik ve görseller sayesinde verileri daha iyi ve daha hızlı analiz edebiliyor. Denetim sırasında rehberliğe ihtiyaç duyulması halinde diğer uzmanlarla gerçek zamanlı bağlantılar sağlanabiliyor. Tüm bu araçlar, kalite kontrol dahil tüm denetim sürelerini kısaltıyor ve aynı zamanda bilgilerin gelecekteki referanslar için uygun şekilde işlenmesine ve kaydedilmesine olanak tanıyor.

Akıllı Gözlüklerin Bakım Süreçlerinde Kullanımı

Endüstriyel ekipmanların rutin bakımı hem iş güvenliği hem de iş sürekliliği için hayati önem taşıyor. Üstelik, bu bakımların çoğu kanunen yapılması zorunlu bakımlar ve belli aralıklarla tekrarlanmaları gerekiyor. Akıllı gözlük aracılığıyla ekipman ve makine bakımlarının uzaktan tamamlanması, bakım süreçlerini kısaltıyor ve uzmanların sahaya ulaşması için gereken para ve zaman kaybını ortadan kaldırıyor. Makine bakım süreçlerinde akıllı gözlük kullanarak görevlerini yerine getiren saha çalışanları, sesli komutlar ile kontrol listelerine kolayca erişebiliyor ve tüm verileri gözlüklerinin ekranında görebiliyor. Bu, bakım işlemlerinin güvenli, hızlı ve yüksek standartlarda yürütülmesini sağlıyor. Saha çalışanları, eller serbest bir şekilde çalıştıkları için tüneller gibi ulaşılması zor alanlarda dahi hareket edebiliyor, böylece çalışma sırasındaki konforları cihazdan etkilenmiyor ve normal çalışma performansı korunmuş oluyor.

VSight gibi, alt yapı kurulumu gerektirmeyen ve kullanıcı dostu bir ara yüze sahip uzaktan yardım yazılımları, makineler hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan saha çalışanlarının bile kolayca kullanılabilmesi için tasarlanmış durumda. Bu platformların kolayca öğrenilip, herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilmesi hem bakım süreçleri kısaltıyor hem de firmalar için daha nitelikli çalışanlar yaratıyor. Nitelikli iş gücü ve artmış performans şirketlere karlılık olarak geri dönüyor.

Saha çalışanları ve diğer sorumlu kişiler uzaktan destek ve iş birliği platformlarını eğitim amaçlı da kullanabiliyor.  Bir ekipmanın bakım süreci tamamlanırken tecrübesiz saha teknisyenleri bile bir yandan operasyon ile ilgili önceki kayıtlara, eğitim videolarına, performans değerlerine ve kılavuzlara erişerek operasyonu hızlıca ve doğru şekilde tamamlayabiliyor. Tüm bu süreçler güvenli biçimde kayıt altına alınabiliyor ve bu kayıtlar gerektiğinde yetkili kişiler tarafından kolayca erişilebilir bir sistemde korunuyor. 

Yukarıda detaylandırdığımız noktalar bize gösteriyor ki, şirketlerin denetim ve bakım operasyonlarında doğru uzaktan yardım yazılımı ile desteklenen akıllı gözlüklerin kullanılması onlara kalite, zamanlama, verimlilik ve şeffaflık açısından büyük potansiyel sağlıyor.

Rekabetçi kalmak ve yeni teknolojileri herkesten önce benimsemek isteyen şirketler, çeşitli amaçlarla uzaktan yardım platformlarını kullanmaya başladılar bile. Bu aşamada, doğru uzaktan yardım platformunu seçmek şirketlerin operasyonlarını sorunsuz bir şekilde yürütmeleri için en önemli şey haline geliyor. Endüstriyel alanlar için özel olarak tasarlanmış ve şu ana kadar geliştirilmiş en zengin özellikli uzaktan yardım platformu olan VSight Remote, firmanıza operasyonlarınızı düzenlemek için ihtiyacınız olan tüm araçları sağlıyor. Çok yakın bir gelecekte, akıllı gözlüklerin daha da yaygınlaşmasıyla birlikte uzaktan yardım konsepti iş hayatının önemli bir parçası olacak gibi görünüyor.  Siz de firmanızı rekabetçi kılmak ve gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanmak için bu alana yatırım yapabilir, karlılığınızı arttırabilir ve operasyonlarınızı uzaktan tamamlayabilirsiniz.

 Gizem Yıldız /V-SIGHTDaha fazla bilgi için www.vsight

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ