Site Rengi

21.07.2024 - Mobilya Üretiminde İnovasyon ve Akıllı Üretim Sistemleri Zirvesi
Woodmach

ÜYELERİMİZLE BÖYLEŞİLER -1 (MISIRLI GROUP) Ahmet Mısırlı : “Türkiye’deki en iyi, en büyük, en önemli yatırım insana yapılan yatırımdır”

Ahmet Mısırlı, sektöre nasıl adım attı ?

Çalışma hayatıma 1986 da Koç Holding ’te Bakım formeni olarak başladım ve 1991 yılında Koç Holding bünyesinde İnegöl’de Olmuksa firmasının temelleri atıldı ve kurulum aşamasından itibaren iki çalışan olarak İnegöl’de çalışmalarımıza başladık.

Daha sonra ekibimiz büyüyerek çalışmalarına devam etti. 10 yıl kadar Olmuksa’da çalıştıktan sonra emekli olmaya ve kendi firmamızı açmaya karar verdim. 

Ortaklı olarak 2000 senesinde ASM Mühendislik adıyla İnegöl’de kendi üretim atölyemizi açtık ve geçmişte elde ettiğimiz bilgi ve deneyimle üretici firmaların makine yedek parça tedariğini, bakım ve onarımlarını yapıyorduk. Gelecekte daha sağlam adımlar atmak adına ortaklığımızdan ayrıldık ve 2005 senesinde MISIRLI GROUP firmasının temelleri atıldı.

“YAKLAŞIK OLARAK 15 YILDIR AHŞAP İŞLEME MAKİNELERİ SEKTÖRÜNDE; FIRÇA ZIMPARA MAKİNELERİ, KARTON KESME – ÇİZGİ MAKİNESİ, KONVEYÖR VE TRANSFER SİSTEMLERİ ÜRETİMİ YAPIYORUZ. ÜRETİMİNİ YAPMIŞ OLDUĞUMUZ MAKİNELERDE SEKTÖRÜNDE LİDER FİRMA OLARAK MISIRLI GROUP ADI DUYULMAKTADIR.’’

Firma olarak, ahşap işleme makinelerinin yanı sıra tekstil makineleri imalatı, yedek parça tedariği, servis ve bakımını yapmaktayız. Geldiğimiz noktada zımpara makineleri konusunda oldukça uzmanlaştık ve yurtiçinde ve yurtdışında adımızı duyurduk. Kurumsallaşmamızı tamamlayarak sektöründe Türkiye’nin önde gelen sayılı firmalarından biriyiz.

“MAKİNELERİMİZİN EN ÖNEMLİ TERCİH NEDENLERİ TEKNOLOJİSİ, KALİTESİ, SERVİS VE BAKIM HİZMETLERİNİN HIZLILIĞIR. YURTİÇİ VE YURTDIŞI SERVİS TALEPLERİNDE MÜŞTERİLERİMİZİN TALEPLERİNE HIZLI ŞEKİLDE CEVAP VERMEKTEYİZ.’’

Makineleriniz neden tercih ediliyor ?

MISIRLI GROUP yılların vermiş olduğu bilgi ve deneyimle, makinelerinin en önemli tercih nedenleri Teknoloji, Kalite, Servis ve Bakım hizmetlerinin hızlılığıdır.

Sadece yurtiçinde değil aynı zamanda yurtdışın dada firmamız belirtmiş olduğumuz değerlerle yoluna devam etmektedir ve ‘’AHŞAP İŞLEME MAKİNELERİNDE GLOBAL ÇÖZÜM ORTAĞINIZ’’ olan sloganımızı layıkıyla yerine getirmektedir.

Firma olarak ilerisi için ne gibi hedefleriniz var ?

Üretimini yapmış olduğumuz makinelerin gelişen teknolojiye ve müşteri taleplerine göre sürekli olarak gelişimlerini sağlayacağız ve bununla birlikte yurtdışı pazarlarda daha aktif rol almak MISIRLI GROUP ismini daha ileriye taşıyarak küresel pazarda kendi ürün gruplarımızda lider firma olmayı hedefliyoruz.

“TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ, EN BÜYÜK, EN ÖNEMLİ YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR”

Bu amaçlar doğrultusunda ne gibi hazırlıklar, yatırımlar yapıyorsunuz ?

Türkiye’deki en iyi, en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Şirketlerin temelinde insanlar vardır, şirketi oluşturanda, makinelerin imalatında yer alanda ve satış pazarlamasını gerçekleştirende insandır. Şirket olarak çalışanlarımıza yapmış olduğumuz yatırımla geleceğe hazırlık yapmakta ve planlarımızı oluşturmaktayız.

“DEVLET, VERDİĞİ DESTEĞİ YATIRIM YAPILDIKTAN SONRA DEĞİL, ÖNCE VERMELİ VE TABİİ BUNUN NASIL KULLANILDIĞINI DA SIKI TAKİP ETMELİ”

Devletin, var olanların desteklerin dışında ne gibi katkılarda bulunmasını bekliyorsunuz ?

Devlet hâlihazırda üretici ve ihracatçı firmalara destekler vermekte ancak bu konuda bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Örneğin projesi olup yeteri kadar maddi kaynağı olmayan firmalar olabilmekte ve projeler hayata geçememektedir. Destek sisteminin çeşitli şartlarla ve sıkı takibiyle proje başlangıcında hareket etmesi ve şirketlere fayda sağlamalıdır.

Peki yöntem ne olmalı ?

Üst paragrafta bahsettiğim üzere çeşitli şartlar ve takip yöntemiyle firmalara destek proje başlangıcında sağlanmalı ve proje sürekliliği kontrol edilerek destek devam etmelidir.

Bildiğiniz üzere yurtdışı pazarlarda en önemli tanıtım kaynaklarından biride fuarlardır, ancak devlet destekleri fuar katılımları sonrası destek sağlamaktadır ve bu anlamda firmalarımız zorlanmaktadır bu yüzden yapılacak olan bir etüt çalışması ile firmalarımıza katılım öncesi destek verilmeli daha sonra katılım aşamasında gerekli harcamalar konusunda destek sağlayabilir kısacası oluşturulacak planlama ile destekler 2 aşamada başlangıç bitiş olarak gerçekleşebilir.

Devlet başka ne gibi katkılarda bulunabilir ?

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüz dede yetişmiş eleman sıkıntısı yaşamaktayız bu sadece mavi yaka anlamında değil beyaz yaka anlamın dada yaşanmaktadır. Bu kapsamda devletimiz meslek lise mezunlarına iş hayatına daha hızlı adapte etmeli ve ara eleman açığını gidermelidir.

Yetişmiş eleman bulma konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Her şirkette olduğu gibi bizde MISIRLI GROUP olarak yetişmiş eleman bulma konusunda sıkıntılar yaşamaktayız az önce belirttiğim gibi meslek liselerinin daha aktif rol alması ve iş hayatına daha hızlı adapte olması gereklidir.

MISIRLI GROUP olarak yurt dışı pazarlara ulaşmak için fuarlara katılmayı düşünüyor musunuz ?

Evet, tabii ki katılacağız. Makinelerimiz hâlihazırda yurtdışı pazarlarda yer almaktadır ve yer lamaya devam edecektir. Bu yıl Xylexpo 2020 (İtalya) fuarına katılım sağlayacaktık ancak pandemi dolayısıyla ertelendi şimdi ise çalışma arkadaşlarımız konu hakkında araştırmalar yapmakta Ligna 2021 (Almanya) fuarını hedeflemekteyiz.

İç pazarda MISIRLI GROUP olarak ne durumdasınız?

İç pazarda markalaşmamızı tamamladık ve makinelerimizle sektörde lider firmalardan biriyiz ve günden güne pazar payımızı arttırmaktayız.

Aynı zamanda yurtiçi pazarlama faaliyetlerimizi dijital platforma taşıyoruz ve müşterilerimize ulaşma konusunda çağın gerekliliklerini uyguluyoruz.

Bu yıl Tüyap fuarı konusunda ne yapacaksınız?

Hazırlık aşamasındayız ve çalışmalarımızı yapıyoruz, fuarın gerçekleşmesi durumunda bizde Tüyap’tayız.

Sektörün en önemli sorunları arasında bir destek bir de eğitim sorununu saydınız. Başka eklemek istedikleriniz var mı ?

Belirttiğim gibi sektörde yetişmiş eleman sıkıntısı oldukça üst seviyede bu anlamda gençlerimize yönlendirmeler yapılabilir ve sektöre erken yaşlarda kazandırılarak tecrübe kazandırılarak sağlam ve dinamik kadrolar oluşturulabilir.

“DERNEĞİMİZ BUGÜNE KADAR GÜZEL İŞLER YAPTI. BUNLARI GELİŞTİREREK DEVAM ETMELİ, ÜYELERİNİ YURTDIŞINDA TANITSIN, YENİ PAZARLAR KONUSUNDA YARDIMCI OLSUN, DOĞRUDAN ALICILARLA BULUŞACAĞIMIZ İŞ GEZİLERİ DÜZENLESİN”

Biraz da TAMDER’den konuşalım. Firmalar neden derneklere üye olur, beklentileri neler ?

Röportajımızda belirttiğim gibi sürekli devlet desteklerinden bahsettim ve derneğimizden de beklentim bu yöndedir. Derneğimizin 40 üyesi var, bu güne kadar güzel işler yaptı ve bu işlerin üstüne koyarak devam etmelidir. Yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılımlar sağlandı, şimdi yeni projelerimiz var bunlara ilişkin gazeteler, kataloglar çıkartılmış, İşte bu ve benzeri yöntemlerle üyelerinin tanıtımını yapsın, yurtiçi ve yurt dışında fuarlara katılım sağlasın firmalara katılım için çeşitli yöntemlerle destek sağlasın, dergiler, kataloglar dağıtsın, bizlere yeni pazarların yollarını açsın, Tüm firmalar katılım sağlamayabilir ama belki önemli hedef pazarlara geziler düzenlesin. Hem ticari ataşelerimizle hem de doğrudan alıcılarla yüz yüze konuşalım istiyoruz.

Bunun dışında eğitim, kalite vb. konularda üyelere yol göstermeli, gerekirse kurslar açmalı, kendi meslek içi eğitimini yapmalı. Kısacası imalat ve ticaret dünyasında, hayatta ne varsa, bir dernek de bunları yapmalıdır.

“YENİ BAŞKANIMIZ İLE BİRLİKTE TAMDER YÖNETİMİ DAHA DA HAREKETLENDİ, TÜM FİRMALAR İLE DAHA UYUMLU ÇALIŞARAK YENİ PROJELER GELİŞTİRMEYE BAŞLADI”

Yeni başkanımızın seçilmesi sonrası TAMDER yönetimi birbiriyle daha uyumlu bir biçimde çalışmaya başladı. Bu dönemde dernek ciddi bir biçimde hareketlendi ve kişisel konularla uğraşmaktan çıkıp yepyeni projeler geliştirmeye başladı.

Pandemi sonrasında neler olur, ekonomik olarak firmaları neler bekler ?

Ülke istikrarlı gidince salgın olsun ya da olmasın, işler de kötü gitmez. Gerekli tedbirler alındı ben önümüzdeki dönemde işlerin de düzeleceğini ve artarak ileriye gideceğini düşünüyorum. Yeter ki ortalığı karıştıracak bir şeyler olmasın. Umarım yakın zamanda erken bir seçim olmaz da işler yolunda gider.

“İSTİKRAR OLURSA, HUZUR OLURSA HERŞEY İYİ GİDER. ÜLKEDE GÜZEL İŞLER YAPILIYOR. TÜRKİYE GÜÇLÜ OLSUN Kİ BİZ DE DÜNYA PAZARLARINDA GÜÇLÜ OLALIM, GÜZEL İŞLER YAPALIM”

Ülkede iyi şeyler yapılıyor. Ekonominin iyi gitmesi bizler için esastır. Bu nedenle ben şahsi olarak seçimlerden ve bunların getireceği siyasi çekişmelerden uzak durmak gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle herkes bir hizmet yarışına girmeli, projelerini ortaya koymalı. İstikrar olacak, huzur olacak ki ülkemiz güçlü olsun. Dünyada da güçlü olmalı ki biz işadamları olarak farklı pazarlarda rahatlıkla iş yapalım mallarımızı satalım. İsteğimiz, beklentimiz bu…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ